Tarpukario Lietuvos knygų meninė kultūra
„Sakalo“ bendrovės leidiniai
Ši virtuali paroda skirta tarpukario knygos dailininkų kūriniams. Meninės kokybės atžvilgiu aprėpti joje visų leidyklų produkcijos neįmanoma – tai gana plati tema, todėl apsistota ties viena privačia leidykla – „Sakalo“ bendrove raštams leisti ir platinti. Nors tuo metu leidybos srityje pirmavo dideli susivienijimai („Spaudos fondas“, „Spindulys“), valstybės dotuojamos leidyklos („Knygų leidimo komisija“, „Universitas“), „Sakalas“ nenusileido nei savo produkcijos apimtimis, nei leidybos naujovėmis (pavyzdžiui, pirmoji iš privačių leidyklų įsteigė premiją autoriams), nei knygų menine kultūra. Tai parodyti ir yra šios virtualios parodos tikslas. Nereikėtų joje ieškoti išsamaus visos „Sakalo“ produkcijos meninio įvertinimo (tarkim, geriausių ar, atvirkščiai, menine prasme nepasisekusių knygų pavyzdžių), repertuaro įvairovės. Ji sudaryta pagal „Sakalo“ leidyklai kūrusius knygos dailininkus ir parengta vien iš LMA Vrublevskių bibliotekoje saugomų leidinių. Jie ir nulėmė, kad parodoje susitinkame tik su aštuoniais „Sakalo“ leidyklos dailininkais, nors iš viso, V. Žuko duomenimis, su ja bendradarbiavo 40 tuomečių dailininkų.
-
2024-11-26
Petras Leonas: prisiminimų punktyrais
Minint žymaus teisininko, advokato, profesoriaus, dekano, visuomenės ir politikos veikėjo, pirmojo Lietuvos Respublikos teisingumo ministro Petro Leono (1864–1938) 160-ąsias gimimo metines, LMA Vrublevskių biblioteka parengė mažąją virtualią parodą „Petras Leonas: prisiminimų punktyrais“. Neatsitiktinai šiai parodai iš gausaus Vrublevskių bibliotekoje saugomo P. Leono rankraštinio palikimo pasirinkta dokumentų grupė – P. Leono 1934–1936 m. rašyti atsiminimai „Mano pergyvenimai“. Parodoje kviečiame pažvelgti į šią iškilią asmenybę kiek kitokiu žvilgsniu – pažinti P. Leoną per jo paties prisiminimus. Prisiminimai leidžia mums giliau ir ryškiau suvokti P. Leono kaip žmogaus, kūrusio Nepriklausomą Lietuvos valstybę, žmogaus, prisidėjusio prie teisinio švietimo, veiklaus visuomenininko vaidmenį, taip pat pajusti to meto politinę, visuomeninę bei kultūrinę aplinką. Tikimės, kad atvertos P. Leono atsiminimų sąsiuvinių ištraukos bei įdomių nuotraukų įklijos sudomins ir paskatins teisės mokslu besidominčius ir kitus asmenis dar kartą prisiminti, patyrinėti bei įvertinti didžio Lietuvos valstybininko Petro Leono asmenybę, kūrybą ir darbus.
-
2024-11-22
Profesorius Karolis Jankevičius – prasmingo gyvenimo pavyzdys
Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje parengta virtuali paroda, skirta botaniko, gamtosaugininko, biomedicinos mokslų daktaro, profesoriaus Karolio Jankevičiaus 100-osioms gimimo metinėms paminėti. Ekologija ir gamtosauga – svarbiausi Karolio Jankevičiaus veiklos barai. Daugiau nei pusę amžiaus trukusi profesoriaus mokslo tiriamoji ir mokslo administravimo bei visuomeninė veikla padėjo susikurti Lietuvos botanikos mokslo tradicijoms. Aktyviai dalyvavo Lietuvoje ir užsienio šalyse rengiamose konferencijose, spaudoje paskelbė daugiau nei 600 publikacijų. Parodoje apžvelgiami svarbiausi mokslininko veiklos ir gyvenimo faktai. Skyriuje „Nuo laboranto iki profesoriaus“ pateikiamos knygos, kurias profesorius parengė su bendraautoriais, ir darbai, kurių buvo sudarytojas ir redaktorius. Iš LMAVB Rankraščių skyriuje saugomo Karolio Jankevičiaus fondo (F405), eksponuojami dokumentai atskleidžia mokslinės bei visuomeninės veiklos įvykius. Nuotraukos supažindina su mokslininko asmeniniu gyvenimu ir darbine aplinka.
Visos virtualios parodos
-
2024-11-08
Faciendi libros plures non est finis
-
2024-04-08
Išminties tyrėjas. Imanueliui Kantui – 300
-
2023-11-17
Vilniaus cechai XV–XIX a. dokumentuose
-
2023-09-28
10 punktų apie Vladislavą Sirokomlę
-
2022-05-18
Pasirinkęs fizikos poeziją
-
2021-01-25
Petrui Vileišiui – 170
-
2020-12-31
Apie šventąjį Jeronimą ir jo pasekėjus
-
2020-12-14
Atkurtai Lietuvos kariuomenei – 100